Ana Sayfa Sitene Ekle Bvt Vakitci İndir Namaz Nasıl Kılınır Yardım
Şehir Arama
 
 
 

Vakitçi Yardım Sayfası

Namaz Vakitleri

Günümüzde namaz vakitleri astronomi verileri kullanılarak matematiksel olarak hesaplanır. Bu vakitlerin hesaplanmasında ana kriter güneş ışıklarının dünyaya düşme açısıdır. Her namaz vaktinin başlangıcını ve bitişini belirleyen kriterler aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

"Her namazın vaktinin başlangıcı ve sonu vardır; öğle namazının ilk vakti güneşin batıya meylettiği zamandır, sonu ise ikindi vaktinin girmesidir. ikindinin ilk vakti, (eşyanın gölgesinin kendi misli olup) vaktinin girdiği andır, sonu ise, güneşin sarardığı zamandır. Akşamın ilk vakti güneşin battığı zamandır, sonu da, şafağın kaybolmasıdır. Yatsının ilk vakti şafağın kaybolduğu andır, sonu ise gece yarısıdır. Sabah namazının ilk vakti, fecrin zuhuru, sonu ise güneşin doğmasıdır."
Hadis-i erif.   (Tirmizi, Salat, 114; Beyhaki, Sünen-i Kabri, I/375-376)

1. Sabah Namazı Vakti :

Gecenin sonunda ufukta diklemesine beyaz bir k grlr, fecr-i kazip (yalanc afak) ad verilen bu k bir mddet sonra kaybolur ve ardndan ufukta yanlamasna beyaz bir k grlr, fecr-i sadk (gerek afak) ad verilen bu n grlmesi sabah namaz vaktinin girdii anlamna gelir. Tan yerinin aarmasyla balayan sabah namaz vakti gnein doumuna kadar devam eder.

Gne henz ufuk izgisinin altnda olmasna ramen atmosferin gne n krmas sonucunda afak oluur. T.C Diyanet leri Bakanl'na gre sabah namaz vaktinin girmesi iin gnein ufuun 18 derece altnda olmas gerekir.

2. le Namaz Vakti :

Gne nlarnn dnyaya 90 derece a ile dmeye balamas le vaktinin de balangcdr. Gnein tam tepe noktasnda olduu sre iinde namaz klnmaz ve bu vakitte cisimlerin dou ynnde glgesi yoktur. Gney yada Kuzey ynde oluan o anki glge boyuna fey'i zeval denir. Cisimlerin glgesi douya doru dmeye balad zaman le vakti girmi olur. le vakti herhangi bir cismin glge boyunun kendi boyuna (fey'i zeval hari) ulat vakte kadar devam eder.

Ebu Hanife'ye gre le vakti cismin glgesi kendi boyunun iki katna (fey'i zeval hari) ulancaya kadar devam eder. mam Ebu Yusuf ve mam Muhammed'e gre ise cismin glgesi kendi boyuna (fey'i zeval hari) ulancaya kadar devam eder. Her iki gre gre de namaz klnabilir.

Sonu olarak;
- lkemizde ve dnyann bir ok blgesinde cismin glge boyu kendi boyuna ulat zaman le vakti km ikindi vakti girmi kabul edilir.
- le namazn, cismin glge boyu kendi boyuna ulamadan klmak, ikindi namazn ise glge boyu cismin boyunun iki kat kadar olduktan sonra klmak daha uygundur.
- Ebu Hanife'nin gr dikkate alndnda le namaz, cimin glge boyu kendi boyunun iki katna ulaana kadar yani ikindi ezanndan sonra da klnabilir.

3. kindi Namaz Vakti :

le namaznn vaktinin kmas ile balayan ikindi vakti, gnein batna kadar devam eder. le namaznn k ve ikindi namaznn balangc konusunda iki farkl gr olduu iin ikindi namazn glge boyu cismin boyunun iki katna ulatktan sonra klmak daha uygundur.

4. Akam Namaz Vakti :

Gnein bat ile balayan akam vakti. Ufuktaki kzlln yok olmasna kadar devam eder.

mam Ebu Yusuf, mam Muhammed ve dier mezhep imamna gre  gne battktan sonra ufukta oluan kzlln yok olmas ile akam vakti kar ve yats vakti girer. Ebu Hanife'ye gre ise kzllktan sonraki beyazlnda kaybolmas ile akam vakti kar.Her iki gre gre de namaz klnabilir.

5. Yats Namaz Vakti :

Akam namaz vakti ktktan sonra balayan yats namaz vakti, sabah namaz vaktinin girmesine yani tan yerinin aarmasna kadar devam eder.

Gne battktan sonra oluan kzlln yok olmas yats vaktinin girdii anlamna gelir. T.C Diyanet leri Bakanl'na gre yats namaz vaktinin girmesi iin gnein ufuun 17 derece altnda olmas gerekir.

 
 
 
© 2006 - 2017 Vakitci.Com bir BvT Grup hizmetidir... Vakitçi Mobile Sayfamız Açıldı
 
 
Artık Dünyanın 8000 Merkezinde Ezan Sesi Yankılanıyor.