NAMAZ NASIL KILINIR?

Namzaz nasıl kılınır, sorusunun cevabını vermenin en kolay yolu örnek bir vakit namazını incelemektir. Şimdi iki rekatlık bir vakit namazının kılınışını inceleyerek, namazın nasıl kılındığını görelim.

İlk dikkat edilmesi gereken husus, kadınların ve erkeklerin namaz kılarken uyması gereken farklı kurallar olduğudur. Biz anlatımımız boyunca kadınların ve erkeklerin uyması gereken kuralların farklılaştığı noktaları düştüğümüz notlarla ve görsellerle belirteceğiz.

Sabah namazının sünneti şöyle kılınır;

Namaz nasıl kılınır? (Erkekler için videolu)

Aşağıdaki video, 2 rekatlık bir namaz örneği ile erkekler için namazın nasıl kılındığını gösteren bir 3D animasyondur.

Namaz nasıl kılınır? (Kadınlar için videolu)

Aşağıdaki video, 2 rekatlık bir namaz örneği ile kadınlar için namazın nasıl kılındığını gösteren bir 3D animasyondur.

Namaz nasıl kılınır (Resimli)

Abdest alınır. Kıbleye dönülür. "Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetini kılmaya" denilerek niyet edilir ve tekbir alınır. (Erkekler ile kadınların namazda okuyacağı duâlarla, yapacağı niyetler aynıdır.)
namaz nasıl kılınır - tekbir - erkek Erkeklerde Tekbir: Parmaklar açık ve kıbleye dönük olarak, eller kulak hizasına kadar kaldırılır. Baş parmaklar kulak yumuşaklarına değer. Ayak parmakları dört parmak kadar açılır. Vücut dik. "Allâhu Ekber" denerek tekbir alınır.
namaz nasıl kılınır - tekbir - kadın Kadınlarda Tekbir: Ellerini omuz hizalarına kadar kaldırırlar. Eller göğüs üstünde. Ayaklar birbirine bitişik. Vücut dik. Gözler secdeye bakar. "Allâhu Ekber" diyerek tekbir alınır.

Namazda okunan duâ ve tekbirler sessiz okunur. Yalnız imam, sabah, akşam, yatsı ve cuma namazlarında sesli okur.

namaz nasıl kılınır - kıyam - erkek Erkeklerde Kıyam: Kıyamda erkekler sağ elin baş parmağı ile küçük parmağının sol elin bileğini kavrayacağı şekilde bağlarlar ve göbeğin altına koyarlar. Vücut dik. Gözler secdeye bakar şekilde kıraat'a hazır dururlar.
namaz nasıl kılınır - kıyam - kadın Kadınlarda Kıyam: Kıyamda Kadınlar sağ elin avucunu sol elin üstüne gelecek biçimde ve her iki elin parmaklarınıda bitişik şekilde göğüsün üstünde tutarlar. Vücut dik. Gözler secdeye bakar şekilde kıraat'a hazır dururlar.

Sabah namazının sünnetinin ilk rek'atında kıraatta erkeklerde Kadınlarda evvela Süphaneke duasını okur ondan sonra eûzü besmele çekerek yani, "Euzü billahi mineş-şeytânir-racîm. Bismillâhirrahmanirrahim" der. Fatiha sûresini sonuna kadar okur, âmin der daha sonra bildiği kısa bir sûre veya kısa üç âyet veya uzunca bir âyet okur. Ellerini yana salıverip "Allâhu Ekber" diye rukû'e varır.

namaz nasıl kılınır - ruku - erkek Erkeklerde Rukü: Rukû'da erkekler avuçlarıyla diz kapaklarını tutup sırtını ve belini dümdüz eder.
namaz nasıl kılınır - ruku - kadın Kadınlarda Rukü: Rukû'da Kadınlar her iki elin parmaklarınıda birleştirip parmaklarının uç kısımları diz kapaklarına deyecek şekilde erkeklerdeki gibi tam doksan derece eğilmeden hafif eğilerek dururlar.

Rukû da iken üç kere "Sübhane Rabbiyel Az'im" dedikten sonra "Semi âllahü limen hamide" diyerek doğrulur (Bu şekildeyken eller kıyamda olduğu gibi bağlanmaz vücutun yanında serbest halde durur.) ve "Rabbena lekelhamd" dedikten sonra "Allâhu Ekber" diyerek secdeye gider.

namaz nasıl kılınır - secde - erkek Erkeklerde Secde: Secdeye giderken önce dizler, sonra eller, sonra alın ve burun yere konur. El ve ayak parmakları kıbleye doğru çevrilir. Baş eller arasında. Burun ve alın yere değer. Dirsekler yere ve vücuda, karında oyluklara değmez. Topuklar bitişik. Gözler açık ve burun şişiklerine bakar.
namaz nasıl kılınır - secde - kadın Kadınlarda Secde: Secdeye giderken önce dizler, sonra eller, sonra alın ve burun yere konur. Baş eller arasında. Burun ve alın yere değer. Dirsekler yere ve vücuda bitişik, oyluklar da karına yapışık. Ayak üstleri yere değer ve her ikiside sağa çıkarılmış durur. Gözler açık ve burun şişiklerine bakar.

Secdede, üç kere "Sübhane Rabbiyel âlâ" denir. Sonra "Allâhu Ekber" diyerek secdeden başını kaldırır ve iki secde arasında en az bir kere "Sübhanellah" diyecek kadar durulur. Tekrar "Allâhu Ekber" diyerek ikinci secde aynen ilkinde olduğu gibi yapılır. İkince secde sonunda "Allâhu Ekber" diyerek ikinci rek'ata kalkılır.

İkinci rek'atta da kıyamda erkeklerde Kadınlarda birinci rek'atta olduğu gibi ellerini bağlar. Kıraatta bu kez yalnız besmele yani "Bismillâhirrahmanirrahim" der. Ardından Fatiha sûresini sonuna kadar okur, âmin der daha sonra bildiği kısa bir sûre veya kısa üç âyet veya uzunca bir âyet okur. Ellerini yana salıverip "Allâhu Ekber" diye rukû'e varır. Önceki gibi rukû yapar. "Allâhu Ekber" diye secdeye varır. Önceki gibi secde yapar ve "Allâhu Ekber" diyerek son oturuşa oturur.

namaz nasıl kılınır - oturuş - erkek Erkeklerde son oturuş: Son oturuşta eller dizler üstünde, parmaklar az açık. Sağ ayak dik ve parmakları kıbleye doğru. Sol ayak yere döşenmiş ve üzerine oturulmuş gözler dizlere bakar.
namaz nasıl kılınır - oturuş - kadın Kadınlarda son oturuş: Son oturuşta eller dizler üstünde serbest. Ayakların her ikiside sağa çıkarılmış. Ayaklar üzerine değil, yere oturulur. Gözler dizlere bakar.

Bu oturuşta Et-tahıyyatü, Allahümme salli, Allahümme bârik, Rabbenâ duâları okunur.

namaz nasıl kılınır - salli barik - erkek namaz nasıl kılınır - salli barik - kadın

Dualar bittikten sonra, baş sağ tarafa çevrilerek, "Esselâmü aleyküm ve rahmetüllah" deyip sağ tarafa selam verilir.

namaz nasıl kılınır - selam - erkek namaz nasıl kılınır - selam - kadın

Sonrada sol tarafa çevrilerek, "Esselâmü aleyküm ve rahmetüllah" diye sol tarafa selam verilir. Bu şekilde namazdan çıkılmış olunur.

namaz nasıl kılınır - dua - erkek namaz nasıl kılınır - dua - kadın

Selam verildikten sonra "Allâhümme ente's-selâmü ve minke'sselâm. Tebârekte yâ ze'l-celâli ve'l-ikrâm" denilir ve namaz bitmiş olur.

Sabah namazının farzıda aynen sünneti gibi kılınır. Fakat niyet farklıdır kıbleye doğru dönülür "Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzını kılmaya" diye niyet edilir. Ayrıca erkekler farz namazlarında niyetten önce kâmet getirirler.(Sünnette getirmezler.)

Dört rek'atlı namazlar da aynen iki rek'atlı namazlar gibi kılınır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır. Örneğin, öğle namazının ilk süneti kılınırken, ikinci rek'atta oturduktan sonra Et-tahıyyatü okunur ve selam verilmeden "Allâhu Ekber" diyerek ayağa kalkılır. Böylece üçüncü rek'ata geçilmiş olur.

Üçüncü ve dördüncü rek'at da aynen ilk iki rek'at gibi kılınır. Tek fark üçüncü rek'atta , ikinci rek'attaki gibi sadece besmele çekilmesidir. Yani birinci rekatta okunan suphaneke ve eûzü besmele, ikinci, üçüncü ve dördüncü rek'atta okunmaz. Dördüncü rekatın sonunda oturulup Et-tahıyyatü, Allahümme salli, Allahümme bârik, Rabbenâ duâları okunur ve sonra selam verilerek namazdan çıkılır.